VIDEO | Victorie neașteptată pentru CFR Cluj la Rennes, în Europa League! Meci nebun în Franța, cu trei eliminări și un penalty ratat

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 24 octombrie 2019, ora 22:55,
rennes-cfr-poza

UPDATE 23:57 După trei runde din Europa League, CFR Cluj ocupă locul 2 în grupa E, cu 6 puncte. Celtic este lider, cu 7 puncte, Lazio Roma are 3 puncte, iar Rennes rămâne cu un punct.

UPDATE 23:56 S-a încheiat meciul de la Rennes! CFR Cluj câștigă cu 1-0, grație reușitei lui Ciprian Deac din minutul 9.

UPDATE 23:46 Celtic – Lazio 2-1! A înscris Jullien în minutul 89.

UPDATE 23:45 Ultima schimbare la CFR Cluj! Iese Traore și intră Cestor! Mutare defensivă făcută de către Dan Petrescu.

UPDATE 23:43 Eliminare la CFR Cluj! Susic a primit cu ușurință al doilea cartonaș galben! Se va juca 9 contra 10!

UPDATE 23:35 Ocazie mare pentru Rennes! Benjamin Bourigeaud a șutat de la marginea careului, iar mingea a șters bara.

UPDATE 23:29 A doua înlocuire la CFR Cluj! A ieșit Djokovic și a intrat Păun.

UPDATE 23:26 Prima înlocuire la CFR Cluj! A ieșit Bordeianu și a intrat Hoban.

UPDATE 23:24 Ocazie mare pentru Rennes, cu doi oameni în minus! Hunou a reușit o cursă superbă și a șutat la colțul lung, dar mingea s-a dus milimetric pe lângă poartă.

UPDATE 23:22 Celtic – Lazio 1-1! A înscris Christie în minutul 67.

UPDATE 23:08 Ocazie pentru CFR Cluj! Ciprian Deac a șutat peste poartă din lovitură liberă.

UPDATE 23:06 Eliminare pentru Rennes! Camavinga a primit cartonașul roșu, după o eroare a tânărului portar Bonet.

UPDATE 23:04 A început repriza a doua!

UPDATE 22:49 S-a încheiat prima repriză la Rennes! CFR Cluj conduce cu 1-0, după reușita lui Deac din minutul 9.

Iată rezultatele înregistrate la pauză în meciurile care au început la ora 22:00:

UPDATE 22:45 Lazio a deschis scorul la Glasgow cu Celtic! Lazzari a înscris în minutul 40.

UPDATE 22:34 Încă o șansă de gol pentru CFR Cluj! Boli a șutat pe lângă poartă, în urma unui corner.

UPDATE 22:33 Ocazie mare pentru CFR Cluj! Djokovic a șutat din voleu către vinclul porții, dar Bonet a respins mingea în corner.

UPDATE 22:29 Penalty ratat! Mbaye Niang a șutat pe lângă poartă! Portarul Arlauskis ghicise direcția mingii.

UPDATE 22:27 Penalty pentru Rennes! Intervenție imprudentă din partea lui Kevin Boli, care l-a faultat pe Hunou.

UPDATE 22:26 Șansă uriașă de gol pentru CFR Cluj! Ciprian Deac a lovit mingea cu capul, din 6 metri, nemarcat, dar a trimis peste poartă.

UPDATE 22:23 Ocazie mare pentru CFR Cluj! Djokovic a șutat din voleu din careu, dar mingea a atins plasa laterală.

UPDATE 22:20 Ocazie pentru Rennes! Benjamin Bourigeaud a șutat în forță de la 18 metri, iar mingea s-a dus puțin pe lângă poarta lui Arlauskis.

UPDATE 22:17 Susic (CFR Cluj) a primit cartonașul galben.

UPDATE 22:11 GOL pentru CFR Cluj! 0-1! A înscris Ciprian Deac din lovitură liberă!

UPDATE 22:09 Pepe Bonet (16 ani) a intrat în poarta lui Rennes, în locul lui Romain del Castillo.

UPDATE 22:06 Eliminare la Rennes! Portarul Edouard Mendy a primit cartonașul roșu pentru o intrare dură asupra lui Lacina Traore. Jucătorii CFR-ului au cerut acordarea unui penalty, dar arbitrul rus a decis să dea lovitură liberă de la marginea careului.

UPDATE 22:01 A început meciul! Fanii francezi au pus la cale o scenografie remarcabilă.

UPDATE 21:55 Iată rezultatele înregistrate în meciurile programate de la ora 19:55:

UPDATE 21:50 Fanii lui Rennes vor să creeze o atmosferă impresionantă în tribune! Ultrașii au așteptat cu torțe sosirea autocarului echipei la stadion.

UPDATE 21:30 În grupa CFR-ului, Celtic Glasgow joacă pe teren propriu cu Lazio Roma. Iată echipele de start:

UPDATE 20:48 Iată echipele de start, potrivit site-ului UEFA.

UPDATE 20:45 Iată rezultatele înregistrate la pauză în meciurile care au început la ora 19:55. Cosmin Moți a primit un cartonaș galben la Ludogoreț, care este condusă de Espanyol cu 1-0.

UPDATE 19:40 Primele meciuri din Europa League încep într-un sfert de oră! Cosmin Moți este titular în Ludogoreț – Espanyol Barcelona. Dragoș Grigore este suspendat, iar Claudiu Keșeru este accidentat.

Iată lista meciurilor de astăzi:

CFR Cluj va juca astăzi, 24 octombrie, cu Rennes, în etapa a 3-a din grupele Europa League.

Partida se va disputa pe ”Roazhon Park”, arenă cu o capacitate de aproximativ 30.000 de locuri.

Ardelenii vin după o victorie de moral în derby-ul cu Universitatea Craiova, scor 2-0, și speră să facă încă un meci mare în Europa.

Astăzi jucăm în alb ? @staderennaisfc ♥️⚽Hai CFR! ?#RennesCFR #HaiCFR #UEFAEuropaLeague

Publicată de Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA pe Joi, 24 octombrie 2019

Billel Omrani, incert pentru partida din Franța

Dan Petrescu a dezvăluit că atacantul francez este incert și că s-ar mulțumit cu un rezultat de egalitate în Franța. Tehnicianul speră ca echipa sa să facă, din nou, o minune.

”Faptul că (n.r. Rennes) n-au mai bătut de 9 meciuri e o sabie cu două tăișuri, nu știu cum va reacționa echipa lor mâine. Am spus că m-aș mulțumi cu un punct. E normal, Rennes nu e mai slabă decât Lazio sau Celtic. Asta nu înseamnă că vom juca defensiv. CFR a demonstrat și în celelalte meciuri din Europa că joacă la victorie.

Peteleu e accidentat și Omrani are și el ceva probleme, vom vedea mâine dacă va putea juca. E un jucător important, mai ales că în ultimul timp marchează destul de mult.

Sunt convins că stadionul va fi plin şi suporterii îi vor ajuta pe cei de la Rennes, dar sper să facem iarăşi o minune şi să câştigăm” a declarat Dan Petrescu la conferința de presă.

Parcursul ardelenilor în Europa League: victorie cu Lazio, scor 2-1, și înfrângere cu Celtic, scor 0-2.

Rennes este în criză înaintea meciului din această seară!

Echipa antrenată de către Julien Stephan a pierdut în mod dramatic ultima partidă de campionat, scor 2-3 cu Monaco.

Rennes are 7 meciuri fără victorie în Ligue 1. ”Les Rouges et Noirs” ocupă locul 12 în clasament.

”CFR Cluj este o echipă experimentată, care se bazează pe un grup compact, cu o bună capacitate ofensivă, dar foarte puternică şi la fazele fixe.

Această echipă se dăruieşte mult, este dificil de gestionat. Trebuie să mărim intensitatea jocului, să arătăm determinare pe teren. a declarat Julien Stephan, antrenorul francezilor, la conferința de presă.

Parcursul francezilor în Europa League: înfrângere, scor 1-2 cu Lazio, și egal cu Celtic, scor 1-1