VIDEO | Anglia se califică în sferturile Cupei Mondiale, după loviturile de departajare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 04 iulie 2018, ora 00:10,
Kane
Kane

Naționala Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Rusia, după ce a trecut de Columbia în urma loviturilor de departajare. 1-1 a fost scorul după 120 de minute, iar Anglia s-a impus cu 4-3 la loviturile de la 11 metri.

Într-o partidă cu puține ocazii de gol, Harry Kane a înscris din penalty în minutul 57. Mijlocașul Carlos Sanchez l-a faultat evident în careu pe Kane, iar englezii au primit lovitură de la 11 metri.

Harry Kane, atacantul lui Tottenham, a ajuns la 6 goluri la actuala ediţie a Cupei Mondiale şi şi-a consolidat statutul de golgheter.

Columbia – Anglia: 0-1 în minutul 58

Publicată de TVR1 pe Marţi, 3 Iulie 2018

Kane (24 de ani) este primul jucător englez care reușește să înscrie în șase apariții consecutive, după anul 1939.

Cea mai mare şansă a Columbiei a venit în minutul 81. Un contraatac al sud-americanilor a fost finalizat lamentabil de Juan Cuadrado, care a tras mult peste poartă din situaţie ideală.

Columbia – Anglia: 0-1 în minutul 82

Columbia a egalat în minutul 90+3. Cuadrado a executat un corner de pe partea dreaptă, iar Yerry Mina a trimis cu capul.

Columbia – Anglia: 1-1 în minutul 93

GOOOOOL, Columbia! Columbia – Anglia: 1-1 în minutul 93. Avem prelungirihttps://goo.gl/Ctu4xT#WorldCup #TVR1 #CM2018

La loviturile de departajare, Kane, Rashford, Trippier și Dier au înscris pentru englezi, iar Henderson a ratat. Pentru columbieni au marcat Falcao, Cuadrado și Muriel, iar Urribe și Bacca au irosit loviturile de la 11 metri.

REZUMATUL PARTIDEI

Columbia: Ospina – Arias (C. Zapata 116′), Mina, D. Sanchez, Mojica – Barrios, C. Sanchez (Urribe 79′), Lerma (Bacca 61′) Cuadrado, Quintero (Muriel 88′) – Falcao (cpt.). Selecționer: Jose Pekerman.

Anglia: Pickford – Walker (Rashford 113′), Stones, Maguire – Trippier, Alli (Dier 81′), Henderson, Lingard, Young (Rose 102′) – Sterling (Vardy 88′), Kane (cpt.). Selecționer: Gareth Southgate.

În sferturile de finală ale Cupei Mondiale, Anglia va juca împotriva Suediei.