VIDEO | Anglia s-a calificat în semifinalele Ligii Națiunilor. Croația a retrogradat

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 18 noiembrie 2018, ora 18:06,
anglia-croatia

Anglia a câștigat meciul de pe teren propriu cu Croația, scor 2-1, în grupa 4 din prima divizie a Ligii Națiunilor. Englezii s-au calificat în semifinalele competiției, iar croații au retrogradat în eșalonul secund.

După o primă repriză anostă pe Wembley, Andrej Kramarici a deschis scorul în minutul 57, după o fază incredibilă. Atacantul croat a driblat mai mulți jucători englezi în careu, într-un spațiu de câțiva metri.

Anglia a egalat în minutul 78, după ce Jesse Lingard a speculat o respingere eronată a apărării croate.

În minutul 85, căpitanul Angliei, Harry Kane, a împins mingea în poartă din 6 metri, după o lovitură liberă din banda stângă.

Anglia și-a luat revanșa în fața Croației după eliminarea de la Cupa Mondială din Rusia. Croații s-au impus în semifinale cu scorul de 2-1, după prelungiri.