VIDEO | Anglia, înfrângere acasă după 11 ani! Luke Shaw, accidentare oribilă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 09 septembrie 2018, ora 00:05,
angliaspania

Spania a învins Anglia cu 2-1 chiar pe Wembley în meciul vedetă al zilei din Liga Naţiunilor. Englezii au deschis scorul repede, însă La Roja a întors rezultatul înainte de pauză.

Anglia – Spania, partida din Grupa a 4-a a Diviziei A a început cu un moment special pentru Harry Kane. Golgeterul Cupei Mondiale a primit Gheata de Aur a Mondialului în faţa publicului de pe Wembley.

Englezii au deschis scorul repede, prin Rashford, însă oaspeţii au întors rezultatul. Saul Niguez şi Rodrigo au stabilit rezultatul final încă înainte de pauză, Anglia – Spania 1-2. În final, Wellbeck a avut un gol anulat după un fault asupra portarului De Gea. Anglia nu mai pierduse un meci oficial pe teren propriu din 2007. Englezii au întrerupt o serie de 24 de partide fără eşec acasă.

Seara dificilă a englezilor a fost completată şi de accidentarea oribilă a lui Luke Shaw. Fundaşul lui Manchester United a părăsit terenul pe targă. Shaw a suferit un traumatism cranian sever, însă este în afara oricărui pericol.

CITEŞTE ŞI: FOTO | Mourinho, la pământ pe Wembley

Din Grupa a 4-a mai face parte şi Croaţia, care va juca marţi în deplasare cu Spania. Iată şi celelalte rezultate ale zilei în Liga Naţiunilor.