VIDEO | Amenzi URIAȘE pentru Sepsi Sfântu Gheorghe și Dinamo!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 16 mai 2018, ora 17:16,
incidente Sepsi

Incidentele de la meciul Sepsi Sfântu Gheorghe – Dinamo, scor 2-0, disputat la 30 aprilie, în play-out-ul Ligii I nu au rămas nepedepsite. Miercuri, Comisia de Disciplină a FRF a decis penalizarea cu 10.000 de lei a clubului gazdă și cu 15.000 de lei a clubului FC Dinamo.

“În baza art. 83.7 din RD, se sancţionează clubul ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe cu o penalitate sportivă de 10.000 lei; În baza art.82.2 şi 3 e, raportat la art. 82.2.7, cu aplicarea art. 12, 14 bis şi 15 din RD, se sancţionează clubul FC Dinamo 1948 Bucureşti cu o penalitate de 15.000 lei”, se arată pe site-ul lpf.ro.

Partida Sepsi Sfântu Gheorghe – Dinamo, din 30 aprilie, scor 2-0, a fost întreruptă câteva minute din cauza unor incidente.

Pe finalul partidei, la scorul de 2-0 pentru Sepsi, un fan al lui Dinamo a pătruns pe teren și a luat un steag al celor de la Sfântu Gheorghe. Meciul a fost oprit pentru minute bune, timp în care stewarzii au evacuat perimetrul care separă tribuna de gazon, acolo unde pătrunseseră alți fani dinamoviști.

Ria, ria, Ungaria”, au strigat fanii locali, care au mai scandat de-a lungul partidei de numeroase ori „hoţii, hoţii” şi „ruşine”.

Suporterii dinamoviști au fost evacuați, iar fanii gazdelor au rămas în stadion, pentru a se evita incidentele.

sanctiunisepsiosk sepsi sfantu gheorgheplay-outdinamouriasesportungariaviolenteincidente