VIDEO | Alexandru Băluță a înscris în derby-ul orașului Praga

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 26 mai 2019, ora 18:52,
baluta-slavia

Alexandru Băluță a înscris golul victoriei pentru Slavia Praga în derby-ul cu Sparta Praga, scor 2-1. Fanii cehi au creat o atmosferă senzațională în tribune.

Gazdele au deschis scorul în minutul 7, prin Soucek.

Sparta Praga a egalat în minutul 21. Kanga a transformat o lovitură de la 11 metri.

Alexandru Băluță a înscris în minutul 50, din pasa excelentă a lui Coufal.

Alexandru Băluță (25 de ani) are 3 goluri în 31 de partide jucate în acest sezon pentru Slavia Praga.

Băluță a fost înlocuit în minutul 63. Florin Niță și Alexandru Chipciu au rămas pe banca de rezerve a Spartei Praga.

Suporterii cehi s-au ridicat la înălțimea acestui derby, iar la finalul partidei au pătruns pe teren și au aprins torțe. Slavia Praga a câștigat titlul cu numărul 5 din istoria clubului.

Sparta Praga a încheiat pe locul 3 în campionat și va juca în preliminariile Europa League.

derbyslavia pragapragabăluțăalexandru chipciusparta pragaalexandru balutaflorin nițăgol