VIDEO | Al Hilal, victorie în minutul 96! Punctaj maxim pentru oamenii lui Lucescu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 15 septembrie 2020, ora 10:01,
giovinco
giovinco

Lovită de un focar de coronavirus care i-a scos din joc şase fotbalişti, campioana Arabiei Saudite a revenit cu o victorie în Liga Campionilor Asiei. Al Hilal a învins dramatic Pakhtakor (Uzbekistan), cu un gol în minutul 96.

Echipa lui Răzvan Lucescu şi-a reluat parcursul din grupele Ligii Campionilor Asiei cu a treia victorie consecutivă din faza grupelor. În Qatar, locul de desfăşurare al tuturor partidelor până la faza semifinalelor, Al Hilal a învins Pakhtakor cu 2-1.

Giovinco a deschis scorul dintr-o lovitură liberă executată magistral în finalul primei reprize. În partea a doua a meciului, oaspeţii au rămas în inferioritate numerică, dar au egalat contrar cursului jocului prin golgheterul Derdiyok. Lucescu a avut inspiraţie la schimbări: rezerva Hattan a adus victoria la ultima fază a meciului cu un şut deviat din marginea careului.

După trei meciuri disputate în faza grupelor, Al Hilal are nouă puncte în cont şi conduce în clasamentul Grupei B

Al Hilal va juca joi al patrulea meci din grupă, tot cu Pakhtakor, iar o nouă victorie ar garanta echipei lui Lucescu prima poziţie în clasamentul grupei, indiferent de ultimele două rezultate.

Al Hilal este deţinătoarea trofeului în Liga Campionilor Asiei. Campioana din Arabia Saudită a câştigat competiţia de şase ori.

pakhtakoral-hilalliga campionilor asieirăzvan lucescugiovincofaza grupelorvictorie