VIDEO | Al Hilal s-a descătuşat! Echipa lui Răzvan Lucescu a făcut scor în deplasare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 09 februarie 2021, ora 19:08,
gomis al hilal

Al Hilal s-a redresat rapid după cele două înfrângeri consecutive suferite la ultimele partide, în campionat şi Supercupă. Echipa lui Răzvan Lucescu s-a impus cu 5-0 în deplasare pe terenul lui Al Ain.

Gazdele au comis trei infracţiuni în propriul careu, iar arbitrul a dictat de fiecare dată penalty după intervenţia VAR. Golgeterul Gomis a marcat de fiecare dată şi a dus scorul la 3-0 cu un hat-trick inedit reuşit de la punctul cu var.

După pauză, acelaşi Gomis a punctat pentru 4-0 după o fază de atac la care Al Hilal a pasat de 13 ori pentru a aduce mingea în careul advers.

În prelungiri, Al Dawsari a închis tabela la 5-0 pentru campioana din Arabia Saudită.

În urma victoriei, Al Hilal a rămas pe locul al doilea în clasament, la două puncte în urma liderului Al Shabab. În etapa următoare, Al Hilal va juca în deplasare cu Damac, noua echipă a lui Constantin Budescu.

Răzvan Lucescu antrenează Al Hilal din vara lui 2019. În primul sezon, antrenorul român a cucerit Liga Campionilor Asiei, titlul şi Cupa Regelui în Arabia Saudită.

CITEŞTE ŞI: Lovitură de teatru! Budescu poate rata transferul în Arabia dintr-un motiv incredibil: “Mă simt nevoit să fac acest lucru!”