VIDEO | Ajax Amsterdam și AEK Atena, aproape de grupele Ligii Campionilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 23 august 2018, ora 08:39,

Ajax Amsterdam și AEK Atena au înregistrat victorii, miercuri, în manșa tur a play-off-ului Ligii Campionilor și sunt favorite pentru calificarea în grupe.

Ajax a învins Dinamo Kiev pe teren propriu, scor 3-1. Van de Beek (2′), Ziyech (35′) și Tadic (43′) au înscris pentru olandezi, în timp ce Kedziora (16′) a marcat pentru formația ucraineană.

AEK Atena s-a impus în deplasare cu MOL Vidi, scor 2-1. Klonaridis (34′) și Bakasetas (49′) au adus victoria pentru greci. Singura reușită a echipei ungare a fost semnată de Lazovici (67′).

Ambele echipe au avut câte un jucător eliminat: Huszti (23′) de la Vidi și Bakasetas (53′) de la AEK.

La Berna, Young Boys și Dinamo Zagreb au remizat, scor 1-1. Mbabu a deschis scorul pentru formația elvețiană, în minutul 2, iar Orsic a egalat în minutul 40 pentru croați.

Meciurile retur vor avea loc peste o săptămână, de la ora 22:00.

play offdinamo kievajaxaek atenavidiyoung boys bernaliga campionilorajax amsterdamdinamo zagreb