VIDEO | Academica Clinceni s-a impus la limită cu FC Argeș! Golul victoriei, marcat în ultimele minute

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 13 decembrie 2020, ora 20:56,
AcademicaClinceni

Academica Clinceni s-a impus la limită în fața celor de la FC Arges, scor 1-0, într-un meci din etapa a 13-a a Ligii 1.

Meciul trebuia să se dispute ieri, dar a fost amânat pentru astăzi din cauza vremii nefavorabile și terenului impracticabil.

Elevii lui Ilie Poenaru au controlat aproape tot meciul, ilfovenii au ratat două ocazii mari în prima repriză, prin mijlocașul Lucian Dumitriu (28 ani) în minutul 17 și veteranul Eugeniu Cebotaru (36 ani) în minutul 45.

După pauză, tot echipa ilfoveană a avut inițiativa, fundașul Florin Gardoș (32 ani) a ratat și el ocazia de a deschide scorul în minutul 69.

În minutul 79 al meciului s-a rupt echilibrul partidei după ce fundașul dreapta al argeșenilor, Gabi Matei (30 ani), a văzut al doilea galben și implicit pe cel roșu.

Rezerva Razvan Andronic (20 ani) a înscris golul de trei puncte pentru ilfoveni în minutul 88.

După acesta victorie Academica Clinceni își consolidează poziția 5 cu 23 de puncte în clasamentul Ligii 1, în timp ce FC Argeș rămâne „lanterna roșie” cu doar 9 puncte.