VIDEO | Academica Clinceni a spart gheața în 2021! Victorie la limită cu FC Botoșani

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 27 ianuarie 2021, ora 18:47,
AcademicaClinceni

Partida dintre Academica Clinceni și FC Botoșani s-a terminat cu victoria la limită a gazdelor, scor 2-1.

Echipa condusă de Ilie Poenaru a început bine partida de la Clinceni. Gazdele au deschis scorul, în minutul 13, prin Adi Popa, fostul mijlocaș al FCSB.

Oaspeții au restabilit egalitatea prin sirianul adus în acestă iarnă de moldoveni, Mahmoud Al Mawas, în minutul 27, acesta fiind la prima reușită în Liga 1.

Partea secundă a început cum nu se putea mai prost pentru echipa condusă Marius Croitoru.

Fundașul Alin Șeroni a fost eliminat în minutul 49, după ce a încasat două cartonașe galbene în doar două minute.

Ilfovenii au revenit în avantaj prin reușita bulgarului Tsvetelin Chunchukov, din minutul 73, stabilind și scorul final al partidei de la Clinceni.

REZUMATUL PARTIDEI

Echipele de start:

• Academica Clinceni: Vâlceanu – Achim, Jutric, Patriche, Dobrescu – Cordea, Moulin, Cascini, Longher – Chunchucov, Chandarov
  • FC Botoşani: Hankic – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – Patache, Rodriguez, Papa – Al Mawas, Ongenda, Keyta

În urma acestui rezultat Academica Clinceni a urcat pe locul 5 în Liga 1 cu 29 de puncte acumulate în 19 partide.

De cealaltă parte, FC Botoșani rămâne pe poziția a 7-a cu 24 de puncte strânse și la 3 puncte distanță de ultimul loc ce asigură prezența în play-off.

Mahmoud Al-MawasAdi Poparealitateafc botosanitsvetelin chunchukovacademica clinceniliga 1