VIDEO | A renăscut ca Pasărea Phoenix! Campioana Europei, revitalizată de Solari

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat luni, 12 noiembrie 2018, ora 13:29,
Benzema-Real

Real Madrid respiră! Câștigătoarea ultimelor trei ediții de Liga Campionilor și-a revenit după instalarea lui Santiago Solari pe banca tehnică. ‘Galacticii’ s-au impus în deplasare cu Celta Vigo, scor 4-2, în etapa a 12-a din LaLiga.

Karim Benzema a deschis scorul în minutul 23, după o fază superbă. Atacantul francez a ajuns la 5 goluri în acest sezon.

Madrilenii și-au dublat avantajul după autogolul lui Gustavo Cabral din minutul 56.

Hugo Mallo i-a readus în joc pe galicieni grație reușitei din minutul 61.

Sergio Ramos (83′ – penalty) şi Dani Ceballos (90+1′) au adus liniștea pentru Real Madrid.

Golul lui Brais Mendez din minutul 90+4 a stabilit scorul final. Înaintea meciului de pe Balaidos, Real Madrid avea trei înfrângeri consecutive în deplasare.

În momentul de față, cursa pentru titlu în LaLiga este deschisă. Real Madrid ocupă locul 6 în clasament, dar este la patru puncte de liderul FC Barcelona. Podiumul este completat de FC Sevilla și Atletico Madrid.

Pentru elevii lui Solari urmează meciul cu Eibar din deplasare, apoi confruntarea cu AS Roma din Liga Campionilor, pe Stadio Olimpico. Atât spaniolii, cât și italienii au 9 puncte în clasamentul grupei G.