VIDEO | A intrat direct în istorie! Ansu Fati a devenit cel mai tânăr marcator din Liga Campionilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 11 decembrie 2019, ora 09:08,
ansu fati
ansu fati

Un fotbalist al Barcelonei a stabilit un nou record în Liga Campionilor!

Catalanii s-au impus pe terenul lui Inter, scor 2-1, și au încheiat pe primul loc grupa F, cu 14 puncte.

”Nerazzurri” aveau nevoie de o victorie pentru a se califica în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor, însă planurile italienilor au fost date peste cap.

Carles Perez a deschis scorul în minutul 23, iar Lukaku a restabilit egalitatea în minutul 44.

Ansu Fati, puștiul minune al campioanei Spaniei, a adus victoria echipei sale în minutul 87, din pasa lui Suarez, și a stabilit un nou record: a devenit cel mai tânăr marcator din istoria Ligii Campionilor, la 17 ani și 40 de zile.

25 de milioane de euro este cota de piață a tânărului fotbalist, potrivit transfermarkt.com. În afară de golul reușit împotriva lui Inter, Fati a mai marcat în actualul sezon de două ori, în La Liga.

Vezi și VIDEO | Cutremur la un club uriaș din Serie A! Italienii și-au demis antrenorul după o victorie la scor