VIDEO | 14 ani de la cea mai dulce înfrângere din istoria Rapidului! Giuleștenii ajungeau în sferturile Cupei UEFA

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 15 martie 2020, ora 17:47,
HAMBURG RAPID

Pe 15 martie 2006, Rapid București se califica în sferturile de finală ale Cupei UEFA, chiar dacă pierdea meciul din Germania cu Hamburger SV. Giuleștenii reușeau cea mai bună performanță din istoria clubului.

Cu toate că au fost învinşi cu 3-1, elevii pregătiţi de către Răzvan Lucescu s-au calificat graţie golului înscris în deplasare. A fost suficientă victoria cu 2-0 din meciul tur, în Giulești.

La Hamburg, au marcat Lauth (24′), Barbarez (36′) și Van der Vaart (62′) pentru gazde, respectiv Buga (51′) pentru oaspeți.

Rapid Bucureşti a evoluat în următoarea formulă: Coman – M. Constantin, Perjă, I. Rada, Bădoi, R. Stancu, E. Dică (46′ V. Negru), I. Stancu, Buga (70′ Burdujan), D. Niculae, N. Constantin (46′ V. Moldovan).

? 1️⃣4️⃣ ani de la cea mai dulce înfrângere din istoria RapiduluiHamburg SV ? RAPID 3️⃣:1️⃣?️ 15 martie 2006 #InZiuaAsta