Victorii pentru Petrescu și Olăroiu în campionatul Chinei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 01 august 2018, ora 17:05,
Dan Petrescu-China

Jiangsu Suning, echipă antrenată de către Cosmin Olăroiu, și Guizhou Zhicheng, pregătită de către Dan Petrescu, au înregistrat victorii în etapa a 15-a din campionatul Chinei.

Jiangsu Suning a învins în deplasare formaţia Henan Jianye, scor 1-0, prin golul marcat de fundașul Li Ang, în minutul 17. Brazilianul Alex Teixeira a ratat un penalty pentru Suning în minutul 72.

Formația lui Cosmin Olăroiu întrerupe o serie de cinci partide fără victorie și se află pe locul 4 în campionat, la șase puncte de liderul Shandong Luneng.

Guizhou Zhicheng a câștigat meciul din deplasare cu Chongqing Lifan, scor 4-3.

Guizhou a condus cu 2-0 (Steve 16′, Kaimu 19′), dar a fost egalată (Alan Kardec 55′, 57′). Atacantul croat Nikita Jelavic a reușit o dublă decisivă (64′, 75′). Alan Kardec a înscris cel de-al treilea gol în minutul 90+3.

Este prima victorie pentru Guizhou Zhicheng după venirea lui Dan Petrescu și abia a doua în 15 etape de campionat. Guizhou rămâne pe ultimul loc, cu 8 puncte.

În runda următoare, la 5 august, echipele antrenate de către Cosmin Olăroiu și Dan Petrescu se vor înfrunta, pe terenul celor de la Jiangsu Suning.

chinaGuizhou ZhichengOlăroiucosmin olaroiuPetrescudan petrescuvictoriiJiangsu Suning