Victorii pentru Franța și Italia în meciuri amicale premergătoare Cupei Mondiale

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 29 mai 2018, ora 08:55,
France_Ireland

Echipele naționale de fotbal ale Italiei, Franței și Portugaliei au început pregătirile pentru Cupa Mondială din Rusia cu meciuri amicale. Italia a învins Arabia Saudită, Franța a trecut de Irlanda, iar Portugalia a remizat cu Tunisia.

În orașul elvețian St. Gallen, ‘Squadra Azzurra’ a învins Arabia Saudită, scor 2-1. Mario Balotelli a deschis scorul în minutul 21, iar Andrea Belotti a majorat avantajul Italiei în minutul 68. Yehya Al Shehri a stabilit scorul final în minutul 72.

La Braga, Portugalia și Tunisia au încheiat la egalitate, scor 2-2. Echipa antrenată de către Fernando Santos a condus cu 2-0, după reușitele lui Andre Silva (22′) și Joao Mario (34′). Tunisia a obținut o remiză neașteptată grație golurilor înscrise de către Anice Badri (39′) și Fakhreddine Ben Youssef (64′).

La Paris, Franța a făcut un meci perfect împotriva Irlandei, scor 2-0. Olivier Giroud (40′) și Nabil Fekir (43′) au înscris. Irlandezii n-au trimis niciun șut pe poartă.