Victorie vitală pentru Dunărea Călărași! FC Botoșani intră în hora retrogradării!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 01 aprilie 2019, ora 18:23,
alexa
alexa

Surpriză în playout, la Botoșani! Dunărea Călărași a obținut prima victorie după șase meciuri, 2-1 cu echipa antrenată de Liviu Ciobotariu.

FC Botoșani a ratat la mustață playoff-ul și acum își face griji la retrogradare! Moldovenii au deschis scorul repede, în minutul 8.

A fost un gol norocos marcat de Laurențiu Buș, șutul său fiind deviat de un arversar.

Dunărea a egalat în minutul 33. Gabi Iancu și-a adus aminte de zilele bune și a executat magistral, cu stângul, o lovitură liberă la coilțul scurt.

Formația pregătită de Dan Alexa a ieșit și mai hotărâtă de la vestiare și a preluat conducerea în minutul 57. Ammari a marcat pentru 1-2, iar tabela a rămas neschimbată până la final.

FC Botoșani e la al cincilea meci fără victorie și intră în hora retrogradării, la doar două puncte de locul de baraj.

Pentru Dunărea Călărași, victoria e vitală. Trupa lui Alexa rămâne în lupta pentru supraviețuire.