Victorie splendidă pentru fetele noastre: România s-a calificat în ”sferturi” la Mondiale

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 10 iulie 2018, ora 17:35,
Romania-handbal feminin-tineret

Naționala feminină de tineret a României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Handbal, după o victorie splendidă în fața Croației.

Tinerele handbaliste tricolore s-au impus în fața croatelor cu 28-25. În faza următoare a turneului din Ungaria, româncele se vor confrunta, cel mai probabil, cu reprezentativa gazdelor.

Româncele au condus pe durata întregului meci cu Croația, luându-și revanșa pentru eșecul usturător din faza grupelor, când au pierdut la 19 goluri diferență în fața Danemarcei, scor 23-42.

Cea mai bună marcatoare a României în meciul cu Croația a fost Sorina Târcă, cu 8 goluri. Alexandra Badea a punctat de 7 ori, în timp ce Aura-Teodora Popescu a înscris de 4 ori.

România are două titluri mondiale de tineret în palmares

România va juca în sferturile de finală împotriva Ungariei, care a spulberat Slovenia, scor 31-17. Dacă vor câștiga și meciul următor, tricolorele vor bifa a doua semifinală consecutivă la tineret, după cea din urmă cu doi ani, pierdută la mare luptă cu Danemarca.

În afară de victoria cu Croația, tricolorele au mai câștigat, la Debrecen, și în fața Japoniei și Angolei.

România are în palmares două titluri mondiale la tineret, în 1995 și 1999, iar peste doi ani va găzdui competiția.

romania tineret cm 2018romania handbal tineretromania croatia handbalromania tineretcampionatul mondial de tineret 2018nationala de handbal u20 a romaniei