VIDEO | Victorie senzațională pentru Irina Begu la Madrid. A eliminat una dintre favorite

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 06 mai 2018, ora 09:22,
Begu Istanbul

Irina Begu (locul 36 WTA) a câștigat, sâmbătă, meciul cu letona Jelena Ostapenko, scor 6-3, 6-3, în primul tur al turneului Premier Mandatory de la Madrid. Românca a produs cea mai mare surpriză de până acum, prin eliminarea favoritei cu numărul 5 a întrecerii.

Ultima partidă a zilei de pe arena „Manolo Santana” a durat o oră și 24 de minute. Begu a dominat clar și a reușit cinci break-uri, cedând serviciul de două ori. Românca a reușit patru ași și a avut procentaje la serviciu mult mai bune.

Ostapenko a avut binecunoscutul stil de joc agresiv, reușind 24 de puncte direct câștigătoare, spre deosebire de cele 8 ale Irinei. În schimb, letona a comis nu mai puțin de 39 de erori neforțate, în timp ce adversara a avut doar 10 erori neforțate.

Pentru Irina Begu (27 de ani) este doar al șaselea succes în carieră împotriva unei jucătoare de Top 10 WTA. Românca a reușit două sferturi de finală pe zgura de la Madrid, în 2015 și 2016.

Posibil duel românesc

În turul secund al competiției din capitala Spania, Irina Begu va juca împotriva învingătoarei din partida Mihaela Buzărnescu (locul 37 WTA) – Maria Şarapova (Rusia, 53 WTA). Cele două se vor înfrunta duminică pe arena “Arantxa Sanchez”nu înainte de ora 14:30 (ora României).

O victorie în primul tur al turneului de la Madrid oferă 65 puncte în clasamentul WTA și un cec în valoare de 36.775 de euro.