Victorie scăpată printre degete. Lucescu: „S-a simţit omul în minus!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 29 octombrie 2020, ora 10:58,
mircea lucescu

Dinamo Kiev a condus cu 2-0 la pauză, însă a ratat victoria pe terenul lui Ferencvaros. Mircea Lucescu crede că eliminarea din minutul 86 i-a costat scump pe jucătorii săi.

Sydorchuk a primit al doilea galben în minutul 86, iar Lucescu l-a trimis în teren pe Tudor Băluţă trei minute mai târziu. Internaţionalul român a greşit la golul egalării, reuşit de Boli în ultimul minut al timpului regulamentar.

”S-a dovedit a fi, aș putea spune, un meci ciudat. Am dominat mai ales în prima repriză. După pauză am mai avut oportunități de a marca, dar nu am făcut-o. Am primit apoi un gol care le-a dat curaj adveersarilor. Bineînțeles, eliminarea lui Sydorchuk ne-a dat planurile peste cap. S-a simțit omul în minus și am primit al doilea gol. La acea fază cred că a fost fault la jucătorul nostru.

Până la eminarea lui Sydorchuk, totul mergea conform planului. Este un jucător important în defensivă, greu de înlocuit. Poate și eu am greșit în privința lui. Totuși, Sergiy, având atât de multă experiență, nu trebuia să facă un asemenea fault la mijlocul terenului, mai ales că știa că are cartonaș galben. În opinia mea, trebuia să câștigăm acest meci” – a declarat Mircea Lucescu la finalul întâlnirii.

Dinamo Kiev şi Ferencvaros, ambele cu câte un punct după primele două meciuri, se vor lupta pentru poziţia a treia în clasamentul Grupei G.

Pentru echipa lui Mircea Lucescu urmează deplasarea de pe Nou Camp. Meciul cu Barcelona se va disputa pe 4 noiembrie.