Victorie pentru Sorana Cîrstea în turneul de la Budapesta

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 19 februarie 2019, ora 22:01,
sorana-cirstea

Sorana Cîrstea (locul 108 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale turneului în sală de la Budapesta, după ce a învins-o cu scorul de 4-6, 6-3, 6-4 pe Anna Bondar din Ungaria, locul 223 WTA.

Partida a durat două ore și 13 minute. Românca a avut probleme doar în primul set.

Sorana a reușit 9 ași și a cedat serviciul de trei ori. Bondar a jucat pe tabloul principal la Budapesta grație unui wild card din partea organizatorilor.

Sorana Cîrstea (28 de ani) a reușit prima victorie în circuit de la 1 ianuarie. Românca a avut evoluții dezamăgitoare în ultimul an și a pierdut multe locuri în clasamentul WTA.

În faza optimilor de finală la Budapesta, Sorana Cîrstea va juca împotriva sârboaicei Aleksandra Krunici (locul 57 WTA).