VIDEO | Victorie pentru Sepsi în ultimul meci al sezonului. Trupa lui Leo Grozavu se pregătește de barajul pentru Europa

Partida dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și FC Botoșani, din cadrul ultimei etape a play-off-ul Ligii 1, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 1-0.
Gazdele au avut cele mai mari ocazii în prima repriză, în minutul 10 șutul lui Claudiu Petrila a trecut puțin peste poarta moldovenilor. Eder Gonzalez a lovit bara în minutul 28 după ce șutul său a fost deviat de portorul oaspeților.
În partea secundă, tot elevii lui Leo Grozavu au fost mai periculoși, în minutul 55 Dumiter a ratat o mare ocazie de a deschide scorul după ce a rămas singur cu Pap. Golofca nu a reușit să profite de gafa lui Moescu în minutul 70.
Oaspeții au ocazia de a deschide scorul în minutul 88 prin Enrico Papa. Covăsneni au reușit să deblocheze tabela în minutul 89, prin Pavol Safranko. În ultimul minut al partidei elevii lui Marius Croitoru au avut un gol anulat pe motiv de off-side.
În urma acestui rezultat, Sepsi Sfântu Gheorghe a terminat sezonul pe locul 4, cu 40 de puncte, în timp ce FC Botoșani a terminat pe locul 6 în grupa de play-off, cu 31 de puncte.
CELE DOUĂ ECHIPE:
Sepsi Sfântu Gheorhe: J. Fernandez – R. Dimitrov, Ninaj, B. Mitrea, A. Dumitrescu – E. Gonzalez, Fofana, N. Tamas – C. Petrila, L. Fulop, I. Dumiter
Rezerve: Niczuly – Tincu, N. Păun, L. Kovacs, Achahbar, Aganovic, Golofca, C. Ștefănescu, Safranko
Antrenor: Leo Grozavu
Botoșani: E. Pap – Braun, Racovițan, Meleke, Țigănașu – E. Papa, Florescu, Ongenda – Patache, D. Croitoru, Tîrcoveanu
Rezerve: Hankic – Șeroni, Moescu, Plămadă, Târșă, Ashkovski, S. Cmara, M. Roman I, Fili
Antrenor: Marius Croitoru