Victorie pentru România la Campionatul Mondial de handbal pentru junioare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 07 august 2018, ora 20:09,
handbal-junioare-romania

Echipa națională de handbal feminin junioare a câștigat meciul cu reprezentativa Slovaciei, scor 22-21, la Campionatul Mondial U18 de la Kielce (Polonia).

Slovacia a condus la pauză cu 11-10, iar partida a fost echilibrată pe tot parcursul celor 60 de minute, diferenţa maximă fiind de trei goluri pentru România.

Pentru România au marcat: Ioana Bălăceanu (4 goluri), Denisa Vâlcan (4), Adina Cace (3), Daniela Marin (3), Andreea Târșoagă (3), Roberta Stamin (2), Andreea Popa (1), Monica Barabaș (1) și Miruna Pica (1).

Portarul Diana Ciucă s-a remarcat din echipa pregătită de către Carmen Amariei. Sportiva în vârstă de 17 ani, legitimată la SCM Rm. Vâlcea, a avut 20 de parade salvatoare, dintre care cinci aruncări de la 7 metri.

România face parte din grupa A a Campionatului Mondial U18, alături de Germania, Polonia, Austria, Angola și Slovacia.