Victorie pentru Marius Copil la Openul Australiei. Adversar dificil în turul doi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 15 ianuarie 2019, ora 10:29,
marius-copil

Marius Copil (locul 60 ATP) s-a calificat în turul doi la Openul Australiei, după ce l-a învins pe ibericul Marcel Granollers (108 ATP), scor 6-3, 6-4, 6-4.

Partida a durat o oră și 46 de minute. Românul și-a pierdut serviciul o singură dată și a reușit patru break-uri.

Marius a reușit 39 de lovituri câștigătoare și a comis doar 24 de erori neforțate.

În runda următoare, Marius Copil va juca împotriva belgianului David Goffin (locul 22 ATP), care a trecut cu ușurință de chilianul Christian Garin (89 ATP), scor 6-0, 6-2, 6-2.

Goffin a câștigat singura confruntare cu Copil, în 2016, la Anvers, în sală, scor 5-7, 6-1, 6-3 (sferturi de finală).

Marius Copil (28 de ani) nu a trecut niciodată de turul doi la Openul Australiei. Pentru victoria din runda inaugurală, românul și-a asigurat 75.390 de dolari și 45 de puncte în clasamentul ATP.

openul australieimarius copilvictoriedavid goffinmelbourneatpgoffinmarcel granollersaustraliacopil