Victorie pentru Marius Copil în turneul de la Washington

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 31 iulie 2018, ora 17:13,
Copil-Washington

Marius Copil (locul 93 ATP) a câștigat meciul cu bosniacul Mirza Basic (locul 83 ATP), scor 7-6 (9), 6-4, în primul tur al turneului de la Washington. Românul și-a luat revanșa pentru finala de la Sofia, pierdută în fața lui Basic.

Partida a durat o oră și jumătate. Copil a reușit nouă ași și a cedat serviciul de două ori.

În primul set nu a existat niciun break, fiecare dintre cei doi jucători având șansa de a închide setul în tie-break. În actul secund, Mirza Basic a condus cu 3-1, dar Marius Copil a revenit spectaculos, pe fondul unui serviciu modest al bosniacului.

Meciul s-a încheiat după ora 1 noaptea în Statele Unite, iar tenismenul român a acuzat o stare de oboseală.

În turul secund la Washington, Marius Copil (27 de ani) va juca împotriva francezului Jeremy Chardy (31 de ani, locul 43 ATP).

Turneul de la Washington, de categorie ATP 500, pune la bătaie premii totale în valoare de 2,1 milioane de dolari.

În luna februarie, Mirza Basic a câștigat turneul ATP 250 de la Sofia, după ce a trecut în ultimul act de Marius Copil, scor 7-6 (6), 6-7 (4), 6-4. Românul a ratat șansa de a cuceri primul trofeu ATP din carieră.

Marius Copil este cel mai bine clasat jucător român din ierarhia ATP și are un bilanț pozitiv în 2018: 19 victorii și 18 înfrângeri.