Victorie pentru Dinamo în grupele Ligii Campionilor la handbal masculin

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 12 septembrie 2018, ora 21:13,
dinamo-elverum-2

Dinamo București a câștigat meciul de pe teren propriu cu formația norvegiană Elverum, scor 26-24 (12-11), la debutul în grupele Ligii Campionilor la handbal masculin.

Prima repriza a fost echilibrată, dar dinamoviștii au dominat în partea a doua. În ultimele minute, norvegienii au egalat la 23.

Membrii Peluzei Cătălin Hîldan au creat o atmosferă specială în Sala Dinamo.

Sursa foto: Andrei Preotu

Tunisianul Bannour a fost cel mai bun jucător al lui Dinamo, reușind șase goluri. S-au mai remarcat rusul Komogorov și croatul Kuduz, cu câte patru reușite.

De la Elverum s-au evidențiat Sandell (7 goluri) şi Frederiksen (4 reuşite).

Dinamo, campioana en titre a României, face parte din grupa D a Ligii Campionilor, alături de Wisla Plock (Polonia), Ademar Leon (Spania), Elverum (Norvegia), Thun (Elveţia) şi Cocks (Finlanda).

În runda următoare, Dinamo București va evolua în deplasare cu Ademar Leon, la 22 septembrie.

În sezonul trecut, Dinamo Bucureşti nu a reuşit să treacă de faza grupelor Ligii Campionilor.