Victorie clară pentru Dinamo în sferturile Ligii Naționale de handbal masculin

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 16 aprilie 2018, ora 22:12,
Dinamo-Dobrogea Sud

Dinamo București a trecut de AHC Dobrogea Sud cu scorul de 36-27 (16-12), în primul meci din seria sferturilor de finală.

Alb-roșiii au condus pe toată durata partidei, iar în repriza a doua au avut un avans constant de 9-10 goluri.

În Sala Dinamo, Hugo Descat și Vitali Komogorov au reușit câte opt goluri pentru gazde. De la oaspeți s-a remarcat Stevan Vujovici, cu opt reușite.

Pentru Dinamo au mai marcat: S. Esteki (5), R. Gavriloaia (2), L. Mironescu (3), D. Savenco (1), V. Gaiducenko (1), C. Șandru (3), M. Mocanu (2), D. Bera (1), M. Seyedalireza (2).

La Dobrogea Sud au mai înscris: I. Nistor (4), P. Vujadinovici (1), L. Toma (1), N. Crnoglavac (5), D. Ciutura (1), V. Csog (1), Z. Nikolici (3), D. Rohozneanu (1), G. Buricea (2).

Sferturile de finală ale Ligii Naționale se joacă după sistemul “două victorii din trei jocuri”. În caz de egalitate după 60 de minute, se execută aruncări de la 7 metri.

În meciul 2, din data de 19 aprilie, AHC Dobrogea Sud va primi vizita celor de la Dinamo București.

Celelalte sferturi de finală ale Ligii Naționale de handbal masculin sunt: CSA Steaua București – CS Minaur Baia Mare (25-23 în primul meci), AHC Potaissa Turda – AHC Dunărea Călărași (27-24), CSM București – SCM Politehnica Timișoara (28-29, după 7 metri).

Sursa foto: Facebook Dinamo Bucuresti Handbal Club