Victorie mare pentru Adi Mutu! L-a învins pe prietenul său Neaga

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 04 mai 2018, ora 20:18,
FC Voluntari bucurie

Cu Adrian Mutu aflat doar în tribune, după ce a fost suspendat, FC Voluntari a obținut o victorie mare în lupta pentru supraviețuirea în Liga 1: 3-2 cu Timișoara.

Echipa lui Mutu a deschis scorul încă din minutul 7, prin Benzar. Oaspeții au continuată să domine, Deac a avut o bară, cei de la Voluntari reușind să mai marcheze o dată până la pauză, prin Marinescu, din penalty.

Timișorenii au rămas în 10

Rămasă în 10 oameni din minutul 55, după eliminarea lui Șeroni, Timișoara putea să încaseze al treilea gol după o oră de joc, însă Bălan nu a reușit să transforme o altă lovitură de la 11 metri.

ACS Poli a primit și ea penalty, în minutul 61, iar Artean a redus din diferență. Voluntariul a marcat însă imediat, prin Bălan, iar gazdele au mai înscris o singură dată, prin Roman, nereușind să evite înfrângerea.

Astfel, Mutu l-a învins pe bunul său prieten, Adrian Neaga, cei doi jucând împreună la FC Argeș. De altfel, Mutu este și nașul lui Neaga.

Poli, spre Liga 2

Formația lui Neaga rămâne cu o singură victorie în play-out, în timp ce FC Voluntari este mai liniștită acum și e la 5 puncte de primul loc retrogradabil.

ECHIPELE:

ACS Poli Timişoara: Straton – Haruţ, Melinte, Cânu, Raţ – Munteanu, Artean, Enescu (Şeroni ’19), Ciucur (Ţigănaşu ’46) – Drăghici (Popovici ’78), M. Roman

Antrenor: Adrian Neaga

FC Voluntari: Balauru – Pleaşcă, C. Achim, Horj, Bucurică – Novac, Sânmărtean (Lazăr ’78) – G. Deac (Căpăţână ’66), Marinescu (Ivanovici ’69), D. Benzar – Ad. Bălan

Antrenor: Adrian Mutu