VIDEO | Victorie la limită pentru UTA Arad. „Bătrâna Doamnă” e prima în play-out

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 16 aprilie 2021, ora 19:25,
UTA Arad
UTA Arad

Partida dintre UTA Arad și FC Viitorul, meci din cadrul primei etape a play-out-lui, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor, 1-0.

Unicul gol al partidei de pe stadionul „Francisc von Neuman” a fost marcat de Ioan Hora.

Prima parte a meciului de la Arad a fost una echilibrată, ocaziile mari au lipsit de ambele părți iar scorul pauzei a fost alb, 0-0.

După revenirea de la cabine, elevii lui Lazlo Balint au apăsat pe accelerație și au reușit să deschidă scorul prin atacantul Ioan Hora în minutul 63, stabilând și scorul final, 1-0.

În urma acestui rezultat, „Bătrâna Doamnă” a urcat pe locul 7 în grupa de play-out cu 22 de puncte.

De cealaltă parte, formația pregătită de Cătălin Anghel, FC Viitorul a căzut pe locul 13, având 16 puncte.

Echipele de start:

UTA Arad: Iacob – Simo, Ilie, Erico, Tomozei – Rusu, Vorobjovas, Albu, Roger – Petre, Hora.

FC Viitorul: Cojocaru – Boboc, Dobrosavlevici, Mladen (cpt), Dussaut – Ciobanu, Grameni, Matei – Grădinaru, Tsoumou, Jo Santos.