Victorie în extremis pentru liderul Bayer Leverkusen în Bundesliga

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat duminică, 31 martie 2024, ora 10:25,
bundesliga
bundesliga

Bayer Leverkusen, liderul campionatului de fotbal al Germaniei, a învins la limită pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia Hoffenheim, sâmbătă, într-un meci din etapa a 27-a a sezonului.

Hoffenheim a deschis scorul în prima repriză, prin Maximilian Beier (33), însă Leverkusen a dominat apoi categoric ostilităţile, reuşind să egaleze însă abia în minutul 88, prin Robert Andrich, înainte ca Patrik Schick să înscrie golul victoriei în timpul adiţional, spre bucuria celor 30.000 de spectatori prezenţi în tribunele BayArena.

Este pentru a patra oară de la debutul returului din Bundesliga când Leverkusen reuşeşte să câştige un meci în ultimele minute, după succesele cu FC Augsburg (1-0), RB Leipzig (1-0) şi Heidenheim (2-1).

Elevii antrenorului Xabi Alonso au ajuns la 39 de meciuri consecutive fără înfrângere, în toate competiţiile, de la debutul acestui sezon (34 de victorii şi 5 remize).

Graţie acestui nou succes, Bayer Leverkusen s-a distanţat la 13 puncte de ocupanta locului secund, Bayern Munchen, campioana en titre, care va înfrunta pe teren propriu formaţia Borussia Dortmund, sâmbătă seara, în derby-ul etapei.

Rezultate:
Sâmbătă
RB Leipzig – FSV Mainz 0-0

Bayer Leverkusen – Hoffenheim 2-1
Au marcat: Andrich (88), Schick (90+1), respectiv Beier (33).

Eintracht Frankfurt – Union Berlin 0-0

Borussia Moenchengladbach – SC Freiburg 0-3
Au marcat: Gregoritsch (7), Rohl (47), Doan (57).

Werder Bremen – VfL Wolfsburg 0-2
Au marcat: Lacroix (45+4), Majer (84).

Sâmbătă seara se dispută derby-ul Bayern Munchen – Borussia Dortmund.

Duminică sunt programate partidele FC Augsburg – FC Koln, VfB Stuttgart – Heidenheim şi VfL Bochum – SV Darmstadt.