Victorie importantă pentru U Cluj! Clasamentul ligii secunde după etapa a 23-a

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 04 martie 2019, ora 19:30,
u-cluj
u-cluj

Universitatea Cluj s-a impus cu scorul de 1-0 în partida cu ASU Poli Timișoara și revine pe podiumul ligii secunde.

Unicul gol al meciului a fost înscris de Axente, în minutul 53, după ce, în prima repriză, echipa timișoreană oferise o replică foarte bună.

De altfel, ASU a și ratat o mare ocazie până la pauză, în minutul 15, când Plămadă a reluat din foarfecă în bara laterală.

Cu victoria de astăzi, U Cluj a adunat 50 de puncte și o egalează pe Chindia Târgoviște. Lider in liga secundă este Sportul Snagov, cu 52 de puncte.

U Cluj – ASU Poli Timișoara 1-0 (0-0)

A marcat:Axente (53)

U  Cluj: Dur Bozoancă – I. Ursu, Abrudan, Berci – Căpuşă (Haţiegan 82′), Gab. Giurgiu, G. Florescu, Taub – Axente, Gavra (Al. Coman 83′), Goga (90+3 D. Pârvulescu). Antrenor: Bogdan Lobonţ

ASU Poli: Murariu – C. Jurj, Mera (cpt.), Scutaru, Cojocaru – Bg. Vasile, Dros – A. Manea, Ignea (F. Trif 87′), Schieb (Bedea 65′) – I. Plămadă (Mih. Ene 74′). Antrenor: Cosmin Petruescu