Victorie importantă pentru Dinamo în turul optimilor EHF European League! Calificarea se decide la Silkeborg

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 26 martie 2024, ora 21:53,
Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg 37-34

Echipa masculină de handbal Dinamo a învins Bjerringbro-Silkeborg, pe teren propriu, în turul optimilor EHF European League.

Dinamo a învins Silkeborg la 3 goluri în turul optimilor EHF European League

Formația pregătită de Xavier Pascual s-a impus cu 37-34 (18-16). Returul se va disputa în 2 aprilie, în Danemarca, pentru un loc în sferturile competiţiei.

Principalii marcatori ai partidei au fost Rosta 9 goluri, Zeinelabedin Ali 6, Cindric 6, pentru Dinamo, respectiv Lenbroch 7, Bogojevic 7, pentru echipa daneză.

În grupa principală IV, Dinamo a obţinut următoarele rezultatele: 33-35 şi 27-31 cu Sporting CP, 33-23 şi 33-25 cu CSM Constanţa. Echipa bucureșteană a încheiat pe locul 3, cu 4 puncte şi a prins locul de play-off.

La rândul ei, CSM Constanţa a fost pe locul 4, după ce a fost învinsă de Fuchse Berlin în ambele partide, 29-32 şi 31-35.

Echipa de la malul mării a ratat calificarea, în condiţiile în care a început în preliminarii, eliminând finalista din 2023 Fraikin Granollers, iar în grupa preliminară H a încheiat lider.

Celelalte meciuri din această fază a competiției sunt Kadetten Schaffhausen – Fuchse Berlin (28-32), RK Nexe – Rhein-Nekar Lowen și TSV Hannover – Burgdorf (ambele au început la 21:45). Returul are loc pe 2 aprilie.

Câştigătoarele din dubla manşă vor evolua în sferturi, pe 23 şi 30 aprilie, cu echipele care s-au clasat pe primul loc în cele patru grupe principale: HBC Nantes, Skjern Handbold, SG Flensburg-Handewitt şi Sporting CP.

Ulterior, câştigătoarele din sferturi vor juca în cadrul Turneului Final Four în sistem de semifinale (o singură manșă) și finală.