Victorie dramatică pentru Şumudică! Maxim a dat semnalul revenirii

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 10 iulie 2020, ora 00:50,
sumudica vestiar

Gaziantep a obţinut o victorie dramatică, 3-1 cu Konyaspor, după ce oaspeţii au condus până în minutul 87. Maxim a restabilit egalitatea din penalty, cu al cincilea său gol pentru echipa lui Marius Şumudică.

Oaspeţii au deschis scorul prin bosniacul Deni Milosevic (13), dar Gazişehir a întors scorul în ultimele minute ale partidei.

Maxim a egalat din penalty în minutul 87, iar  Furkan Soyalp a adus gazdele în avantaj din centrarea fostului jucător de la Astra şi FCSB – Junior Morais. Bartlomiej Pawlowski a închis tabela la 3-1 în minutul 99. Partida a fost prelungită cu zece minute.

Pentru Maxim, înlocuit în minutul 94, a fost al cincilea gol înscris în 12 meciuri pentru Gaziantep. Alin Toşca a fost şi el titular în echipa lui Şumudică. Antrenorul român a dat tonul sărbătorii în vestiar: imaginile îl arată în mijlocul grupului care a sărbătorit victoria în urma căreia Gaziantep a urcat pe locul al optulea în Superliga Turciei.

Marius Şumudică a preluat Gaziantep la începutul actualului sezon. Echipa antrenorului român, nou-promovată în Superliga Turciei, avea obiectivul de a se salva de la retrogradare.

CITEŞTE ŞI: FCSB – Sepsi, finala Cupei României! Când și unde se va disputa ultimul act al competiției