Victorie dramatică pentru ASU Poli Timișoara. Formația lui Dan Alexa visează la locurile de baraj

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 30 aprilie 2021, ora 17:06,
ASUPoli
ASUPoli

Partida dintre ASU Poli Timișoara și Dunărea Călărași, din cadrul etapei a 6-a a play-off-ul Ligii 2, s-a terminat cu victoria bănățenilor, scor 2-1.

Golurile meciului de pe „Dan Păltinișanu” au fost marcate de Petre Ivanovici și Jose Casado pentru ASU Poli Timișoara, respectiv Alami Bazza pentru Dunărea Călărași.

Gazdele au deschis scorul în minutul prin Petre Ivanovici în minutul 32, acesta a reluat din voleu fără nicio șansă pentru portarul Began.

Avantajul formației lui Dan Alexa a durat doar 4 minute, oaspeții au restabilit egalitatea prin Alami Bazza. Marocanul a puncat din afara careului cu un șut superb la colțul lung.

Deși a evoluat o repriză în superioritate numerică, echipa bănățeană a marcat golul victoriei în minutele de prelungire ale partidei de pe „Dan Păltinișanu”, Jose Casado a înscris cu capul din careu și a stabilit scorul final, 2-1.

În urma acestui rezultat, ASU Poli Timișoara rămâne pe locul 6 în Liga 2, cu 36 de puncte. Etapa viitoare, formația lui Dan Alexa se deplaseză la București pentru întâlnirea cu Rapid.

De cealaltă parte, Dunărea Călărași este pe poziția a 4-a în clasament, cu 39 de puncte. Runda următoare, echipa lui Cristi Pustai se duelează cu CS Mioveni, în deplasare.

ECHIPELE DE START:

ASU Poli Timișoara: Păduraru – Jurj, Bocșan, Scutaru, Pamfile – Codrea, Coadă – Radu, Rus, Ivanovici – Radunovic

Dunărea Călărași: Began – Sîrbu, Wiktorski, Șandru, Sălceanu – Pușcaș, Lopez, Acolatse – Alami, Kanda, Alexandru