Victorie de răsunet pentru Dunărea Brăila! Duel românesc în sferturile Ligii Europene

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 20 februarie 2021, ora 19:40,
dunarea braila

Formația din România a obținut o victorie senzațională împotriva celor de la Kuban Krasnodar și s-au calificat în sferturile Ligii Europene, fosta EHF!

Dunărea Brăila a izbutit să se impună în fața echipei din Rusia, cu scorul de 36-32, în ultimul meci al grupei. Brăileancele au controlat partida de la un capăt la altul și au reușit astfel să își asigure calificarea în faza următoarea a competiției, pentru prima dată în istorie.

Sursa foto: Dunărea Brăila/Facebook

În sferturile Ligii Europene, Dunărea Brăila va da peste Minaur Baia Mare, formație care a reușit și ea să prindă biletele spre această fază a întrecerii. Confruntarea dintre cele două echipe din România va fi a doua pe plan european din acest an în handbalul feminin, după SCM Râmnicu Vâlcea – CSM Bucureşti, care se vor înfrunta în play-off-ul Champions League.