Victorie CRUCIALĂ pentru CSM București în Liga Campionilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 11 noiembrie 2018, ora 17:17,
csm_bucuresti

CSM București a câștigat meciul din deplasare cu formația maghiară Ferencvaros, scor 34-28, în Grupa D din Liga Campionilor. ‘Tigroaicele’ au trecut pe primul loc în clasament.

Bucureștencele au venit în Ungaria după eșecul neașteptat cu Kristiansand, pe teren propriu.

CSM a dominat meciul și a condus la pauză cu 17-10. În repriza a doua, Neagu și compania au avut un avans constant de 6-7 goluri.

?? O primă repriză excelentă a Tigroaicelor #CSMBucuresti la Budapesta! ??? După un început ezitant, handbalistele…

Publicată de CSM Bucuresti Oficial pe Duminică, 11 Noiembrie 2018

Pentru CSM au marcat Neagu (9 goluri), Cvijici (5), Mehmedovici (5), Lekici (5), Radicevici (3), Kurtovici (3), Curea (2), Lazovici (1), Omoregie (1).

De la Ferencvaros s-au remarcat Pena şi Hafra, cu câte 6 reuşite.

Cristina Neagu (30 de ani) conduce clasamentul golgheterilor din Liga Campionilor, după cinci etape, cu 43 de goluri.

? Un meci grozav facut de handbalistele #CSMBucuresti si o victorie dedicata fanilor! ? Cu 34-28 (17-10), Tigroaicele…

În ultima etapă din această fază, CSM București va juca împotriva formației germane BBM Bietigheim, la 18 noiembrie, pe teren propriu.

Primele trei clasate din cele patru grupe preliminare se vor califica în grupele principale, care vor include câte şase echipe. Miza va fi calificarea în sferturile de finală, în care vor ajunge primele patru clasate din grupele principale.

În ultimele două sezoane, CSM Bucureşti a obţinut medalia de bronz în Liga Campionilor.