Vești proaste pentru Simona Halep! Încă o jucătoare importantă va participa la Dubai

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 12 februarie 2020, ora 18:46,
halep-dubai-trofeu

Spaniola Garbine Muguruza (locul 16 WTA) a primit o invitație din partea organizatorilor turneului de la Dubai, Emiratele Arabe Unite. Simona Halep (locul 2 WTA) este principala favorită a competiției de categorie Premier, programată în perioada 17-22 februarie.

Muguruza a jucat finala Australian Open din acest an, dar a pierdut în faţa americancei Sofia Kenin, scor 6-4, 2-6, 2-6.

Garbine Muguruza a eliminat-o în semifinale la Melbourne pe Simona Halep, scor 7-6 (8), 7-5.

Și ucraineanca Elina Svitolina (locul 4 WTA) a primit un wild card pentru a participa la Dubai.

Svitolina a câștigat turneul de la Dubai în 2017 și 2018.

Simona Halep (28 de ani, locul 2 WTA) a câștigat turneul de la Dubai în 2015, iar anul trecut a ajuns în faza sferturilor de finală, fiind eliminată de către Belinda Bencic, care a cucerit trofeul.

Elveţianca Belinda Bencic (locul 5 WTA), americanca Sofia Kenin (locul 7 WTA), sportiva cehă Karolina Pliskova (locul 3 WTA) sau olandeza Kiki Bertens (locul 8 WTA) sunt alte jucătoare de top ce vor participa la Dubai.