Veste groaznică pentru unul dintre jucătorii prezenți la Cupa Mondială

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 14 iunie 2018, ora 23:36,
Cupa Mondiala 2018

Mijlocașul rus Alan Dzagoev nu va mai juca la Cupa Mondială din Rusia, după ce a suferit o accidentare gravă în prima repriză a meciului de deschidere între Rusia și Arabia Saudită, scor 5-0.

Alan Dzagoev s-a accidentat în zona mușchilor din spatele coapsei. Tratamentul va fi stabilit în urma rezultatului RMN-ului„, se arată într-un comunicat al Federației Ruse de Fotbal.

Mai mulți medici ruși au declarat pentru ESPN că acest turneu final s-a încheiat pentru Dzagoev, care va trebui să stea în afara terenului cel puțin trei săptămâni.

Alan Dzagoev s-a accidentat în minutul 23 al partidei Rusia – Arabia Saudită și a fost înlocuit cu Denis Cherișev. Jucătorul lui Villarreal a înscris două goluri fabuloase și a fost desemnat omul meciului. Mai întâi, a scos din joc doi adversari cu un dribling splendid, înainte de a trage violent cu piciorul stâng, aproape de vinclu. În prelungirile partidei, Cherișev a marcat cu un şut senzaţional cu exteriorul din marginea careului, prin care a trimis mingea sub bara transversală.

Rezumatul meciului Rusia – Arabia Saudită, scor 5-0 (Gazinski 12′, Cherișev 43′, 90+1′, Dziuba 71′, Golovin 90+4′)

Alan Dzagoev (27 de ani) este unul dintre cei mai importanți jucători ai naționalei Rusiei. Mijlocașul lui ȚSKA Moscova este cotat la 15 milioane de euro și a adunat 58 de selecții la națională, înscriind 9 goluri.