Verdictul unui fost arbitru la faza penalty-ului acordat echipei Young Boys Berna, în meciul cu CFR Cluj

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 11 decembrie 2020, ora 00:13,
young
young

CFR Cluj a fost eliminată din Europa League, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Young Boys, joi seara, la Berna, în ultima etapă a Grupei A.

Fostul arbitru internațional, Cristi Balaj, este convins că arbitrul francez Bastien nu ar fi trebuit să dicteze penalty în minutul 90, pentru Young Boys.

A fost o jucare a mingii la penalty. De la asistent putem vedea că portarul loveşte mingea. Dacă s-a întâmplat ceva clar, e că portarul a atins mingea, apoi o atingere a capului atacantului. Decizia corectă era de a lăsa jocul să continue.

La golul CFR-ului a fost un uşor offside, greu de văzut. Nu putea fi depistată poziţia decât cu VAR. La penalty nu se impunea nici măcar decizia discipliniară. A fost un arbitraj slab. Nu vreau să facem teoria conspiraţiilor şi ar însemna mult prea mult„, a spus Cristi Balaj, la Telekom Sport.

cristi balaj

În minutul 90, arbitrul francez Bastien a dictat penalty pentru elvețieni în urma unei respingeri a balonului de către Bălgrădean. Fundaşul Zesiger ar fi fost lovit involuntar de portar. Bastien l-a eliminat apoi pe Bălgrădean pentru proteste, iar atacantul Jean-Pierre Nsame a transformat lovitura de pedeapsă.

Meciul Young Boys Berna – CFR Cluj a fost arbitrat de o brigadă din Franţa, avându-l la centru pe Benoît Bastien. Acesta a fost ajutat de conaţionalii săi Hicham Zakrani şi Frédéric Haquette. Rezervă a fost Karim Abed.