Verdictul lui Gigi Becali despre blatul din meciul cu Slovacia: ”Interesul e interes”

Articol de Mihai Popescu - Publicat luni, 24 iunie 2024, ora 18:30,
Gigi Becali
Gigi Becali

România dispută, miercuri, de la ora 19:00, meciul cu Slovacia, la EURO 2024.

Dacă meciul dintre România și Slovacia se va încheia la egalitate, atunci ambele echipe vor merge în optimile de finală. Astfel, presa internațională a speculată că partida ar putea fi aranjată ca ambele echipe să ajungă în fazele eliminatorii.

Gigi Becali a fost întrebat despre acest subiect, iar patronul FCSB susține că România ar trebui să facă ”blatul perfect” și să joace la egal cu Slovaci ca să ajungă în optimile de finală ale EURO 2024.

”Orice om care are un interes și-l urmărește, normal că mergi pe blat, dar poți să știi dacă și adversarul vrea același lucru? Se poate da un ton, așa… Interesul e interes, dar nu cred că o să se facă.

Nu vreau să comentez ceva ce nu știu, eu știu că dacă am un interes, îmi urmăresc interesul. Au făcut și echipe mult mai mari decât noi. Dar nu de la început, l-au făcut după pauză sau din minutul 60, adică dacă e 0-0 sau 1-1, din mișcări, din pase se vede că e bine așa.

Când ajungi la 30 de metri, o dai în spate, sau dai de la 40 de metri în tribune. Ăia când văd așa, fac și ei la fel, că nu le convine nici lor. Dacă unul atacă și văd că vrea să dea gol, atunci își văd de treabă”, a spus Gigi Becali la Digi Sport.