Vătăjelu e sincer după victoria cu Botoşani: ,,Sigur fanii o să ne acuze că nu jucăm un fotbal frumos”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 12 februarie 2021, ora 00:54,
Bogdan Vătăjelu

Meciul din Cupa României, dintre FC Botoşani şi Universitatea Craiova, s-a terminat cu victoria la limită a oltenilor, scor 1-0.

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 3, de Alexandru Cicâldău, din penalty-ul obţinut de Andrei Ivan la un duel cu Florescu.

Bogdan Vătăjelu, fundaşul celor de la Craiova, a vorbit la finalul jocului cu FC Botoşani. Acesta spune că suporterii olteni se vor supăra pe jocul prestat de echipă, dar imoportante sunt rezultatele.

,,Dacă ne uităm cum s-a prezentat vremea şi terenul, cred că a fost o victorie destul de muncită. Ne aşteptam ca Botoşani să paseze şi nu ştiu dacă au ajuns de două ori la poartă. Au avut posesia, dar noi am fost mai pragmatici şi ne bucurăm că am trecut mai departe.

Chiar dacă sunt sigur că fanii noştri o să ne acuze că nu jucăm un fotbal frumos pentru că lor le place să jucăm frumos, dar până la urmă ne interesează rezultatele imediate şi numai victoriile ne pot aduce încredere suplimentară.

Au fost eliminate echipe bune din Liga 1, dar vă asigur că nu o să fie meci uşor. Să nu ne gândim că jucăm cu Petrolul sau cu altă echipă de Liga 2 şi vom avea meci uşor, niciodată.

Ouzounidis este un antrenor care a jucat la nivel înalt, este un fost fundaş central aşa că să nu primim gol e primordial pentru noi şi desigur pe parcurs după ce căpătăm încredere, cu siguranţă vom arăta şi un alt joc ofensiv.”, a declarat Vătăjelu la finalul jocului cu Botoşani.

Dacă Universitatea Craiova va evolua în două competiţii în continuare, FC Botoşani se va lupta doar pentru accederea în play off-ul din Liga 1 de acum.

Astfel, echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei României sunt U Cluj, Viitorul Târgu Jiu, Dunărea Călăraşi, Petrolul, Chindia, Dinamo, Astra şi Universitatea Craiova.

Citeşte şi VIDEO | Ouzounidis debutează cu o victorie pe banca Craiovei! Oltenii trec la limită de FC Botoşani în Cupa României