Va fi spectacol total în semifinalele Champions League! Bayern, super meci cu Real

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 13 aprilie 2018, ora 14:25,
Bayern Real
Bayern Real

Bayern și Real Madrid se vor întâlni în semifinalele Champions League, într-o dublă manșă care promite spectacol total. Meciul tur este programat în Germania.

Real așteaptă din nou ca Ronaldo să fie la înălțime, în condițiile în care Cristiano a marcat șapte goluri în ultimele trei dueluri dintre madrileni și Bayern.

În cealaltă semifinală, revelațiile Liverpool și Roma vor lupta pentru un loc în finala de la Kiev. Cu siguranță, va fi o dublă specială pentru egipteanul Salah, care își va înfrunta fosta echipă. Prima manșă se va disputa în Anglia, pe Anfield Road.

Real – Liverpool, finala așteptată

Statistica o dă favorită pe Real cu Bayern, în timp ce Liverpool are prima șansă cu Roma. În aceste condiții, ne așteptăm la o finală între Real și Liverpool (33% șanse).

Deși a scos-o pe Barcelona după un retur de vis (3-0), AS Roma are cele mai mici șanse să joace finala Ligii Campionilor.

Bayern – Real, cel mai întâlnit duel în Europa!

Duelul dintre Bayern și Real este cel care s-a repetat cel mai des în istoria cupelor europene (se va ajunge la 26 de meciuri directe, după semifinala UCL din acest an).

Pe locul al doilea sunt partidele dintre Juventus și Real (21). De altfel, cele două s-au întâlnit chiar în sferturile Ligii, în acest sezon, iar madrilenii au trecut mai departe cu emoții și scandal, după un gol marcat din penalty de Ronaldo, în prelungiri.

Semifinalele Champions League se vor disputa pe 24-25 aprilie, respectiv 1-2 mai.