UTA, pas imens spre promovare! Victorie pentru lider în deplasarea de la Mioveni

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 20 iulie 2020, ora 20:11,
UTA-Mioveni
UTA-Mioveni

Arădenii s-au impus cu 2-0 la căpătul unui meci în care s-au aflat la conducere încă din minutul 4.

Octavian Ursu a deschis scorul pentru oaspeți iar Rus a închis tabela cu 4 minute înainte de fluierul de final după ce a transformat un penalty. Argeșenii au terminat partida în inferioritate numerică după ce Beța a fost eliminat în faza premergătoare celui de-al doilea gol al adversarilor. A fost prima victorie pentru echipa lui Laszlo Balint în acest play-off al ligii secunde după ce Bătrâna Doamnă a pierdut cu Turris Turnu Măgurele și a remizat cu Petrolul.

În cazul unui alt succes etapa viitoare contra Rapidului, UTA își va asigura promovarea matematică în Liga 1. Pentru CS Mioveni a fost doar al doilea meci din play-off, echipa lui Claudiu Niculescu urmând a juca vineri împotriva celor de la FC Argeș restanța din etapa a 2-a.