VIDEO | Uruguay termină grupa A în fața Rusiei! Suarez, aproape de record

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 25 iunie 2018, ora 18:50,
Uruguay
Uruguay

Uruguay se descurcă excelent la Campionatul Mondial! Sud-americanii au încheiat pe primul loc grupa A, după succesul cu Rusia, scor 3-0.

Luis Suarez a deschis scorul încă din minutul 10, din lovitură liberă. Atacantul Barcelonei a ajuns la 7 goluri pentru echipa națională la Cupa Mondială, Suarez fiind acum la o singură reușită de recordul lui Miguez.

A fost o seară de coșmar pentru ruși, conduși cu 0-2 din minutul 23, după autogolul lui Cheryshev.

Apoi, lucrurile au devenit clare după ce Rusia a rămas în 10 oameni, Smolnikov fiind eliminat înainte de pauză. E primul jucător rus care vede cartonașul roșu la CM, din 1994 încoace.

În repriza secundă, rușii n-au avut puterea să revină, iar sud-americanii au mai înscris o dată: Cavani a punctat din fața porții, după ce Akinfeev a respins lovitura de cap trimisă de Godin.

Uruguay s-a impus, astfel, cu 3-0, terminând grupa A cu 9 puncte.

ECHIPELE:

Uruguay: Muslera – Coates, Godin, Caceres – Nandez (Rodriguez ’73), Vecino, Torreira, Betancur (De Arrascaeta ’63), Laxalt – Suarez, Cavani (Gomez ’90+3)

Selecţioner: Oscar Tabarez

Rusia: Akinfeev – Smolnikov, Ignaşevici, Kutepov, Kudriaşov – Gazinski (Kuziaev ’46), Zobnin – Cerişev (Fernandes ’38), Miranciuk (Smolov ’60), Samedov – Dziuba.

Selecţioner: Stanislav Cercesov

Statistica meciului:

Arabia Saudită, victorie cu Egipt. Penalty apărat la 45 de ani!

Fără vreo șansă se califice în optimi, Arabia Saudită a trecut cu 2-1 de Egipt, după un gol marcat în prelungirile meciului de Al-Dawsari.

Salah a deschis scorul cu un lob superb, iar apoi veteranul El Hadary, cel mai în vârstă jucător care evoluează la un Campionat Mondial (45 de ani) a evitat golul la penalty-ul executat de Al Muwallad.

A urmat însă imediat un alt penalty pentru Arabia Saudită: Al Faraj a marcat în prelungirile primei reprize, iar Al-Dawsari a dat lovitura pe finalul meciului. Egipt pierde cu 1-2 și rămâne fără victorie la Cupa Mondială.

ECHIPELE:

Arabia Saudită: Al Mosailem – Al Breik, O. Hawsawi, M. Hawsawi, Al Shahrani – Bahbri (Asiri ’65), Al Faraj, Otayf, Al Moghawi, Al Dawsari – Al Muwallad (Al Shehri ’79)

Selecţioner: Juan Antonio Pizzi

Egipt: El Hadary – Fathy, Gabr, Hegazy, Abdel-Shafi – Hamed, Elneny – Salah, Said (Warda ’45+7), Trezeguet (Kahraba ’81) – Mohsen (Ramadan ’64)

Selecţioner: Hector Cuper