VIDEO | Una caldă, alta rece! Petrolul, umilită de Aerostar Bacău!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 16 noiembrie 2020, ora 22:33,
petrolul aerostar

Rezultat șocant în Liga 2: Petrolul Ploiești, una dintre favoritele la promovare, a fost umilită de Aerostar Bacău, după ce etapa trecută a învins-o pe Rapid cu 2-0.

Ploieștenii au pierdut cu 1-4 meciul disputat la Mogoșoaia. Petrolul nu a mai suferit un eșec la asemenea scor de anul trecut, când UTA o învingea cu 3-0.

În prima repriză, Popescu și Vraciu, din penalty, au punctat pentru oaspeți. Andrei Răuță, fundașul ”lupilor galbeni” și-a lăsat echipa în inferioritate numerică, în minutul 39, după ce a lovit mingea cu mâna și a văzut al doilea cartonaș galben.

În repriza scundă, Horia Ilie a majorat avantajul celor de la Aerostar, Vajushi a redus din diferență după ce a transformat o lovitură de la 11 metri, iar Zaharia a stabilit scorul final.

În urma acestui rezultat, Petrolul se menține în continuare pe locul 6, cu 17 puncte, în timp ce Aerostar Bacău rămâne pe locul 20, cu 7 puncte.