Un român este cotat la 20 de milioane de euro! Vine din Serie A

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 09 aprilie 2021, ora 15:09,
Romania v North Macedonia, sursa foto: Profimedia Images

Răzvan Marin a jucat toate cele 270 minute pentru România în cele trei meciuri din preliminariile CM 2022.

Întors în Italia, a fost pe bancă la prima partidă a lui Cagliari după terminarea pauzei internaționale. Deși a intrat în partea secundă a meciului, nu a putut evita eșecul echipei sale în fața celor de la Verona, scor 0-2.

Răzvan Marin a fost om de bază pentru Cagliari, bifând minute în toate partidele din Serie A. Forma mijlocașului arătată la formația din Sardinia în acest sezon a fost evidențiată și de cei de la CCIES Footbal Observatory, care îi atribuie internaționalului român o valoare cuprinsă între 15 şi 20 de milioane de euro.

Analiza site-ului de specialitate menționat se bazează pe un algoritm de calcul ce implică diverse variabile, precum vârsta jucătorului, durata contractului, forma sportivă, inflaţia, performanţele, progresul jucătorului, dacă este sau nu jucător de naţională.

Razvan Marin. Foto: Giuseppe Maffia/NurPhoto (Profimedia)

Conform studiului realizat, Răzvan Marin este cel mai valoros și cel mai bine cotat român, dovadă a faputului că transferul în Italia a fost de bun augur și s-a adaptat foarte bine în Il Calcio.

Ceilalți doi români din Serie A care au început să aibă evoluții din ce în ce mai apreciate, Mihăilă și Dennis Man, au o valoare estimată la 10-15 milioane euro, sumă atribuită pe baza aceluiași algoritm.

Răzvan Marin s-a transferat la Ajax în vara lui 2019 de la Standard Liege, pentru 12,5 milioane euro, dar nu a reușit să confirme. Prin urmare, Ajax l-a cedat în vara lui 2020 la Cagliari. Totuși, situația echipei nu e deloc una roz. Cagliari se află pe locul 18, cu 22 puncte stânse în 29 meciuri, la două lungimi în spatele lui AC Torino, care are și un meci în minus.