Un fotbalist a fost exclus din lotul Italiei pentru insulte rasiste

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat marți, 19 martie 2024, ora 10:07,
Italia, EURO 2020

Derby-ul din etapa cu numărul 29 din Serie A, dintre Inter și Napoli (1-1), a avut parte de un moment regretabil ce s-a petrecut în minutul 59 al partidei. Incidentul a dus la excluderea unui jucător din lotul naționalei Italiei.

Inter și Napoli au remizat, scor 1-1, în cel mai important meci al etapei cu numărul 29 din prima ligă a Italiei.

Deși jocul a fost frumos, animat, acesta a avut parte și de un moment mai puțin plăcut în minutul 59, când Francesco Acerbi ar fi spus insulte cu tentă rasistă la adresa lui Juan Jesus.

Jucătorul campioanei Italiei l-a chemat pe arbitrul Federico La Penna pentru a se plânge vehement de insultele auzite la adresa sa. Acerbi nu a fost sancționat, însă și-ar fi cerut scuze la finalul partidei.

Chiar și așa, staff-ul naționalei Italiei nu a fost de acord cu atitudinea jucătorului de la Inter, iar fundașul a fost exclus din lot până la lămurirea situației și înlocuit cu Gianluca Mancini (AS Roma).