Un fost membru al ”Generației de Aur” e convins: ”Era nevoie de Nistor!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 13 octombrie 2019, ora 08:18,
nistor-romania

România s-a impus, scor 3-0, în deplasarea din Feroe, însă ”tricolorii” au trăit periculos până în minutul 74.

Pușcaș, minutul 74, Mitriță, minutul 83, și Keșeru, minutul 90+3, au marcat golurile echipei naționale.

Prestația jucătorilor a lăsat de dorit până în minutul 74, când George Pușcaș a deschis scorul. Viorel Moldovan, fost membru al ”Generației de Aur”, crede că introducerea lui Mitriță era necesară, iar ”Moldo-Gol” este de părere că și Nistor putea aduce un mare plus.

”Până în minutul 74, când am reușit să deblocăm rezultatul, am fost previzibili, lenți la construcție. Nu am reușit să dezechilibrăm și să surprindem adversarul. Am abuzat mult de centrările din zona laterală, dar au fost previzibile. I-am antrenat la cap pe feroezi. Cu astfel de echipe te chinui dacă nu deblochezi rapid rezultatul.

Era nevoie de un jucător precum Mitriță, un jucător rapid. Eram convins că va aduce un plus și va destabiliza apărarea feroezilor. Cred că era nevoie de un jucător mai dinamic, care să aducă mai mult mingea în față. Am suferit la acest capitol, poate era nevoie de Nistor.” a declarat Viorel Moldovan pentru Gazeta Sporturilor.