Un fost atacant al naționalei este categoric: „Am arătat rău de tot și nu meritam să mergem în finală!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 10 octombrie 2020, ora 09:59,
nationala islaanda

România a fost învinsă de Islanda, scor 1-2, și a ratat astfel calificarea la EURO 2020, turneu care va fi găzduit și de țara noastră.

Tricolorii au fost eliminați din play-off-ul EURO 2020, după un meci slab contra naționalei Islandei, care conducea la capătul primelor 45 de minute cu scorul de 2-0.

Fostul atacant al Universității Craiova și al echipei naționale a României, Sorin Cârțu (64 de ani), este de părere că reprezentativa țării noastre, condusă de pe bancă de Mirel Rădoi, nu merita să se califice mai departe în finala play-off-ului după prestația avută în meciul cu Islanda.

Din ce am jucat în prima repriză… am arătat rău de tot și nu meritam să mergem în finala asta. Poate că e mai bine așa. Dacă nu au putut să ducă presiunea meciului cu Islanda, nu știu cum ar fi putut să ducă presiunea meciului cu Ungaria.

Mă gândesc acum ce comentarii ar fi fost acum dacă era Bancu în teren (n.r. în locul lui Camora) și se întâmpla golul al doilea. Cum au fost și în Austria.

Referitor la faza ofensivă , n-ați văzut și reacția lui Mirel? I-a schimbat pe toți la pauză, pentru că nu au reușit să facă o combinație. Au fost anoști.

Mirel a vrut să își păstreze filosofia. Cu Austria am avut niște evoluții bune, atacanții au ieșit în evidență, și-au creat spații. A fost altă dinamică. Acum, nu știu dacă au fost copleștiți de miză, dar au fost total diferiți. Așteptam o recidivă la ceea ce s-a întâmplat cu Austria”, a spus Sorin Cârțu pentru Digi Sport.

Islanda urmează să întâlnească Ungaria, pe 12 noiembrie, la Budapesta, în finala grupei A care asigură locul la turneul final EURO 2020.