Ultimul transfer al Rapidului! Un fost fotbalist al Astrei vine să pună umărul la promovare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 26 ianuarie 2020, ora 15:11,
Daniel Pancu

Giuleștenii sunt foarte aproape să se întărească în această pauză competițională cu un jucător venit de la fosta campioană a României. Fundașul Paul Copaci ar putea evolua în a doua parte a sezonului în tricoul alb-vișiniu.

Fotbalistul va ajunge astăzi în cantonamentul Rapidului din Antalya conform liga 2.prosport.ro. El nu a apucat să joace niciun minut la Astra în prima divizie și este gata să semneze cu Rapid după ce negocierile sale cu Viitorul Târgu Jiu nu au dat rezultate.

Apărătorul a fost crescut la Arad și ar putea deveni al treilea arădean din lotul echipei din Grant după Hlistei și Jorza. Interesul Rapidului pentru Copaci este explicabil prin faptul că sezonul trecut fotbalistul a fost al doilea golgheter al bănățenilor cu cinci goluri înscrise din 32 de meciuri disputate.

Venirea lui Copaci ar putea să îl determine pe Daniel Pancu să renunțe la Cătălin Oanea, cel care a evoluat în prima parte a sezonului la Rapid în 11 meciuri. E posibil ca Paul Copaci să fie utilizat chiar în primul amical al giușetenilor din Antalya, întâlnirea de luni cu nemții de la Saarbrucken. Copaci nu va fi însă și ultima achiziție a rapidiștilor din această pauză competițională.

”Mai căutăm un portar Under 20 şi încă un jucător în zona de atac. Vom vedea dacă va fi tot un număr 10, un atacant, sper să rezolvăm zilele următoare”, declara Pancu înaintea plecării în cantonament.